اخبار سلامت

انواع لایه های ماسک

ماسک های امروزی دارای لایه های مختلفی هستند که هریک ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. در مقاله‌ی “انواع لایه‌های ماسک” به معرفی لایه های ماسک جراحی و سایر ماسک ها و ویژگی‌های آنها میپردازیم.

این شناخت به ما کمک می‌کند تا مناسبترین ماسک محافظ در برابر مخاطرات کوید۱۹ را برای خود انتخاب کنیم و کاملاً آگاهانه «ماسک خوب» بخریم.

در بازار ماسک‌های متنوعی با کاربردهای متفاوت وجود دارد. در شرایط کنونی که توجه همگان به حفاظت در برابر ویروسها و خصوصاً ویروس کروناست. تیم مطالعات دیجی طب در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است که انواع مناسب ماسک در کشور ما -در زمان تماس بیمار یا ناقل و فرد سالم به شرط آنکه هر دو از ماسک مناسب استفاده کنند و فاصله اجتماعی و تمامی دستورالعمل‌های کد 306 را بدرستی رعایت کنند- ماسک‌های جراحی و ماسک‌های معروف به N95 بدون فیلتر هستند.

ماسک با سه لایه اسپان باند توصیه نمی‌شود!

ماسک جراحی سه‌لایه

ملت بلون

لایه ملت بلون به رطوبت و صدمات فیزیکی حساس است و در برابر آنها به سرعت تخریب می‌شود.

ماسک جراحی مناسب، سه لایه ساخته می شود، دو لایه بیرونی آن اسپان باند (Spun bond) و لایه میانی آن ملت بلون کاغذی (Melt blown) است. هم اسپان و هم ملت بلون باید غیر بافتنی و اصطلاحاً ریختنی باشند. اسپان برای ساخت گان یکبار مصرف پزشکی و سبدهای خرید غیر پلاستیکی (پارچه‌ای مخصوص) بیشترین کاربرد را دارد. ملت بلون لایه‌ای شبیه کاعذ نرم است. ملت بلون به راحتی پاره می‌شود، در تماس با آتش ذوب نمی‌‌شود و خاکستر باقی نمی‌گذارد و به نظر می‌رسد که بخار شده است و باقی مانده‌ای ندارد و در برابر آب خمیر می‌شود. در فرآیند ساخت ماده اولیه ملت بلون خمیری شکل است و با اسپری روی سطحی صاف(سینی‌های استیل) پاشیده شده و پس از یکپارچه شدن شبیه خمیر برداشته می‌شود.

اسپان باند برای محافظت از لایه نرم ملت بلون استفاده می‌شود این دو لایه ملت بلون را در برابر رطوبت و صمات فیزیکی تا حدی محافظت می‌کنند.

ملت بلون در ضخامت‌های متفاوت در ماسک‌ها بکار می‌رود. 17 ، 20 ، 25 ، 30 و 40 گرم بر متر مربع (Gsm). نحوه قرارگیری رشته‌های PP در یک فابریک ملت بلون سبب ایجاد پوشش کافی برای جلوگیری از عبور ویروسها با ابعاد 150 نانومتر می‌شود. نمونه‌ای از این بافت را در شکل زیر که با میکروسکوپ الکترونی عکسبرداری شده است مشاهده می‌فرمایید.

فضاهای خالی محلهایی است که ویروس می‌تواند از آنها عبور کند (حدود 5% از ویروسها) باقی ویروسها با توجه به ماهیت ویروس و ویژگی‌های ملت بلون به رشته‌ها می‌چسبند.

تصویر بافت ملت بلون زیرمیکروسکوپ الکترونی

پارچه SMS

برخی از تولیدکنندگان (ماسک رضوان) جهت استحکام بخشیدن به لایه ملت بلون از فابریکی با عنوان SMS استفاده می‌کنند. این فابریک از پاشش ملت بلون روی لایه‌های اسپان و متصل کردن آنها به یکدیگر ساخته می‌شود. این نوع فابریک در ترکیب‌ها و ترتیب‌های مختلف کنار هم قرار می‌گیرند تا محافظت بیشتری ایجاد کنند.

ترکیب SSMMS به این معنی است که دو لایه اسپان به هم ملحق شده و سپس دو لایه ملت بلون روی آنها پاشش شده و پس از آن یک لایه اسپان روی آن قرار گرفته و با هم یکپارچه شده‌اند.

ماسک N95 بدون سوپاپ

ماسک‌هایی که در ایران به N95 و N99 معروف هستند معمولاً برای کادر درمان و کسانی که از بیمار مراقبت می‌کنند یا کسانی که در محیط پر خطر رفت و آمد می کنند توصیه می‌شود. این ماسک‌ها معمولا پنج لایه یا شش لایه ساخته می‌شوند. البته تعداد لایه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار نیست. شیوه ساخت لایه‌ها و حتی چگونگی قرار گرفتن آنها کنار یکدیگر و چسبندگی به صورت هم اهمیت دارد. لذا برای اطمینان از ویژگی‌های ماسک تنها می‌توان به آزمون‌هایی که توسط آزمایشگاههای استاندارد و گواهینامه‌های معتبر ارائه می‌شود، تکیه کرد.

 ماسک‌های N95 از لایه‌های ملت و اسپان باند که در کنار هم ثابت شده‌اند تشکیل شده است. این لایه‌ها بر خلاف ماسک‌های جراحی کنار هم آزاد نیستند. چسبیدن این نوع ماسک روی صورت بهتر از ماسکهای جراحی است. به منظور حفاظت سایرین بازدم این ماسکها هم باید فیلتر شود و لذا استفاده از ماسک سوپاپ دار در حال حاضر ممنوع است.

 

منبع : سایت Useon

لطفاً منتظر اطلاعات تکمیلی باشید… 🙂

Back to list

Leave a Reply