دسته بندی نشده

تأثیر آمینو اسیدهای امگا۳ بر کرونا (قسمت دوم)

آمینواسیدهای امگا 3 و آلودگی ویروسی

مطالعه ای نشان داد که روغن ماهی (منبعی غنی از امگا 3) با تحریک ترشح اینترفرون (IFN) که از تکثیر ویروس جلوگیری می کند، پاسخ ضد ویروسی را افزایش می دهد. اثر ضد التهابی امگا 3 در فرم DHA نسبت به EPA قوی تر است ، و همچنین ترشح سیتوکین IL-10 (سیتوکینی که قابلیت ایجاد پاسخ‌های ضدالتهابی دارد و فعالیت سیستم ایمنی میزبان را تا حدودی کاهش میدهد تا بدن را دربرابر آسیب پاسخ‌های شدید سیستم ایمنی محافظت کند و همچنین هومئوستاز بدن را حفظ کند) توسط امگا 3 تحریک می شود. سلول های CD8 T با القای تولید سیتوکین های مختلف در بدن مانند فاکتورTNF-alpha و گرانزیم B مسئول مبارزه با ویروس ها هستند. با این حال ، افزایش سیتوکین ها توسط سلول های CD8 T برای دفاع از ویروس های آنفلوانزا و کووید آسیب ناخواسته ای به ریه ها وارد کرده و از لحاظ بالینی وضعیت بیمار را بدتر می کند. امگا 3 پاسخ ضد ویروسی ایجاد شده توسط CD8 T را تضعیف می کند و پاسخ وعملکرد سیتوکین ها را تعدیل میکند.

سایر مزایای امگا۳

 

شکل 1اسید چرب امگا 3 برعوامل مختلف ایجادکننده پاسخ ایمنی تأثیر می گذارد
اسیدهای چرب امگا 3 از طریق مکانیسم ضد التهابی خود ، از تولید فاکتورهای پیش التهابی مانند IL-1β ، IL-6 و فاکتور TNF-a جلوگیری کرده و از رخ دادن طوفان سیتوکینی جلوگیری می کنند. برخی مطالعات همچنین نشان می دهند که آنها پاسخ التهابی را از طریق تمایز سلول های T نظارتی (Treg) کاهش می دهند. امگا 3 همچنین با افزایش فعالیت فاگوسیتیک سلولهای سیستم ایمنی ذاتی (نوتروفیل ها و ماکروفاژها) ، یک اثر ضد ویروسی نیز دارد.

فواید پزشکی امگا 3 بر بدن و انواع بیماری ها تنها شامل یک یا دو مورد نیست بلکه بر دامنه وسیعی از بیماری ها و عملکردهای بدن شامل بیماریهای قلبی عروقی ، دیابت ، سرطان ، بیماری آلزایمر ، زوال عقل ، افسردگی ، رشد بینایی و عصبی و بهداشت مادر و کودک اثر مثبت دارد. دانشمندان نشان دادند که رژیم های غذایی غنی از ماهی و غذاهای دریایی حاوی مقادیر بالای اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 منجر به کاهش قابل توجه میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود. افرادی مورد مطالعه قرار گرفتند که رژیم غذایی غالب آن ها غذاهای دریایی و آبزی بود. درمردانی که حداقل هر هفت روز یک بار ماهی مصرف می کنند ریسک نسبی مرگ ناگهانی آن ها در حدود 0.48 مردانی است که کم تر از یک بار در ماه ماهی مصرف میکنند. این مورد نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از امگا 3 می تواند خطر مرگ و میر مردان ناشی از بیماری های قلبی عروقی را به کمتر از نصف کاهش دهد. تاثیر مکمل امگا 3 بربیماران مبتلا به ARDS (سندرم دیسترس تنفسی حاد) مورد مطالعه قرار گرفته است. در مطالعه ای درسال 2015 مشخص شد که آنتی اکسیدان های طبیعی مانند امگا 3 منجر به کاهش میزان مرگ و میر در مبتلایان به ARDS می شود. با توجه به درصد زنده ماندن بیماران COVID-19 مبتلا به ARDS که در حدود 25% است، ضروری است که روشهای مختلف منتهی به درمان این بیماران به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. اگرچه نقش مکمل امگا 3 در ARDS نیاز به توضیح بیشتری دارد ، اما نقش حیاتی آن در کاهش واکنش پذیری اکسیژن (که منجر به استرس اکسیداتیو در بدن و سلول ها میشود) و کاهش سیتوکین های التهابی مانند TNF-α ، IL-1β ، IL-6 و IL-8 به طور کامل مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است بنابراین ، اسیدهای چرب امگا 3 می توانند برای مداخلات بالینی در بیماران کرونایی در نظر گرفته شوند.
شاخص امگا 3 که میزان EPA + DHA را نشان میدهد، درصدی از کل اسید چرب گلبول های قرمز خون است و به عنوان یک ریسک فاکتور جدید که عامل مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب (CHD) است، عنوان میشود. مقدار حدود 8٪ از قلب محافظت به عمل می آورد اما مقدار کمتر از 4٪ احتمال مرگ در اثر CHD را افزایش میدهد. درنهایت امگا 3 نسبت به امگا 6 که می تواند طوفان سیتوکینی را در بدن شروع کند ، به میزان کمتری فاکتورهای مختلف التهابی را آزاد میکند. بدیهی است که مناطق دارای شاخص پایین امگا 3 مانند ایالات متحده آمریکا و تعداد معدودی از کشورهای اروپایی نسبت به مناطق دارای شاخص بالا ، با مرگ میر بیشتری در اثر COVID-19 روبرو هستند. امگا 3 می تواند با کاهش فاکتورهای التهابی، در درمان کرونا و کاهش عوارض کرونری ناشی از آن نقش بسیار مهمی داشته باشد.

نتیجه گیری

لازم است بدانیم که ارتباط بین مصرف رژیم غذایی غنی از امگا -3 و نتیجه بالینی آن بسیار پیچیده تر از آنچه است که درگذشته در هنگام درمان بیماران کرونایی مورد توجه قرار گرفته بود. اطلاعات به دست آمده می تواند انگیزه ای باشد برای اینکه تحقیقات بیشتری درمورد مکمل های غذایی قابل مصرف برای بیماران بستری در بیمارستان یا خانه صورت گیرد. به دلیل خاصیت ضد التهابی، قابلیت تعدیل سیستم ایمنی و سایر مزایا ، امگا 3 یک مکمل طبیعی و ارزان قیمت است و می تواند به عنوان یک انتخاب سالم و مناسب، در طی پاندمی موجود، درنظر گرفته شود. موفقیت و تایید نتایج آزمایشات بالینی بزرگتر در آینده ضروری است تا مزایای امگا 3 به طور کامل روشن گردد.

لینک منبع :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7779984/

Back to list

Leave a Reply