اخبار سلامت, کرونا

داروی کرونای جدید-مولنوپیراویر

مولنوپیراویر – Molnupiravir – در مرحله آزمایش کلینیکی است. این دارو به خوبی در درمان کرونای جدید مؤثر است. عملکردی که این دارو در مراحل اولیه آزمایش نشان داده بسیار امیدوار کننده است. مولنوپیراویر داروی خوراکی است. خانم دکتر جیل رابرتز – اپیدمیولوژیست مولکولی – در خصوص اینکه مولنوپیراویر در درمان کووید-19مؤثر است توضیحاتی به شبکه خبری WTSP داده است.

 

خبرنگار WTSP گزارش می کند که داروی مولنوپیراویر – Molnupiravir – در مرحله تست کلینیکی است و خبرهای امیدوارکننده ای از پیشرفت این دارو به گوش می رسد. آزمایشات نشان می دهد که مصرف مولنوپیراویر به صورت خوراکی در مدت 5 روز شرایط بیماران را به میزان زیادی بهبود می‌بخشد. متخصص اپیدمیولوژی مولکولی – خانم دکتر جیل رابرتز – می‌گوید بر اساس نوع عملکرد، این دارو تکثیر ویروس را مختل می‌کند. مولنوپیراویر در درمان SARS و MERS نیز مؤثر نشان داده است. طی تست روی حیوانات که بر روی موش خرماها انجام شد در دوره درمان محققان تلاش کرند تا ویروس به سایر حیوانات منتقل شود تا بتوانند سیر بیماری را بررسی کنند ولی بیماری منتقل نشد. این آزمایش به طور اتفاقی نشان داد اگرچه دارو برای جلوگیری از بستری شدن و مرگ و میر طراحی شده است توانسته از سرایت و انتقال بیماری نیز جلوگیری کند.

در حال حاضر برنامه زمانی برای دسترسی به این دارو اعلام نشده است اما مشخص است که این دارو برای ویروسها و همه گیری‌های جهانی (پاندمی) آینده در دسترس خواهد بود.

مولنوپیراویر ابزار مقابله مناسبی است خصوصاً در برابر پاندمی‌های آتی و بویژه زمانی که با ویروس‌های جهش یافته مواجه شویم که واکسن‌های موجود نتوانند در برابر آنها ایمنی ایجاد کنند.

دکتر رابرتز اضافه می‌کند که شرکت داروسازی Merck با تخصیص منابع هنگفت به دنبال آن است که مولنوپیراویر را برای اخذ مجوز استفاده اضطراری یا حتی مجوز کامل به سازمان غذا و داروی امریکا – FDA – ارسال کند.

دکتر رابرتز به دو نکته مثبت دیگر این دارو نیز اشاره می‌کند.

  • این دارو برای کسانی که نمی‌خواهند واکسن دریافت کنند و یا اینکه بودجه کافی برای دوزهای زیاد واکسن ندارند جایگزین مناسبی است
  • این دارو خوراکی است و لازم نیست برای دریافت آن به مراکز درمانی مراجعه کرد و می‌توان در منزل نیز از آن استفاده کرد

منبع خبر: WTSP

Back to list

Leave a Reply