اخبار سلامت, کرونا

شب یلدا و کریسمس بدون کرونا

شب یلدا و کریسمس بدون کرونا

 


بادِ آسایشِ گیتی نزند بر دلِ ریش           صبح صادق ندمد تا شـب یلدا نرود

با نزدیک شدن به شب یلدا، ترس و اضطراب در بین کادر درمان نیز بیشتر شده است. شاید همین یک شب باعث شود که تمام زحمات یک ماهه‌ی اخیر برای کاهش قربانیان کرونا از بین برود. باید دید آیا مردم ایران پشت کادر درمان کشورمان را خالی می‌کنند یا خیر؟
غیر از ایران و افغانستان که در انتظار برگزاری جشن بلندترین شب سال هستند، بیشتر کشورهای دنیا هم در انتظار جشن‌های کریسمس و سال نو هستند.

شب یلدا در ایران

در ایران نیز محدودیت‌هایی برای تردد در شب یلدا وضع شده و برخی هشدارها نیز درباره دورهمی‌های شب یلدا اطلاع رسانی شده است.
اما پیشنهاد ما به مردم فهیم ایران این است که امسال به‌ جای برگزاری میهمانی‌های چند نفره، میهمانی‌هایمان را کوچکتر کنیم و هزینه‌هایی که صرفه جویی می‌کنیم را به بیمارستان‌ها و کادر درمان هدیه بدهیم تا هم از خستگی‌هایشان کم کنیم و هم به آنها یادآوری کنیم که آنها تنها نیستند و ما تا انتها در کنارشان با این بیماری می‌جنگیم.

شرایط وضع شده برای کشورها در شب جشن های سال نو و کریسمس


فرانسه؛ حداکثر شش بزرگسال باهم می توانند دورهمی داشته باشند
ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه هفته گذشته مقررات کریسمسی این کشور را اعلام کرد. به طوریکه تنها شش بزرگسال اجازه حضور در مراسم شام سال نو و کریسمس را دور یک میز دارند.

بریتانیا؛ با محدودیت‌های کمتر برای کریسمس و سال نو
پس از چهار هفته قرنطینه، بریتانیا اواخر نوامبر تصمیم گرفت تا محدودیت‌ها را درست قبل و کمی بعد از کریسمس کاهش دهد. سه خانواده مختلف می‌توانند در یک مکان برای مدت حداکثر پنج روز از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ دسامبر جمع شوند.

آلمان؛ محدودیت ۱۰ نفره در دورهمی‌ها
در آلمان نیز همین موضوع صدق می‌کند، جاییکه تعداد شرکت کنندگان در جشن‌های کریسمس و سال نو به ۱۰ نفر از چند خانواده محدود می‌شود. کودکان زیر ۱۴ سال در این محدودیت‌ها شمارش نمی‌شوند و دولت‌های محلی توصیه می‌کنند که کسانیکه خانوادگی جشن می‌گیرند یک هفته قبل از آن خود را قرنطینه کنند. این محدودیت از ۲۳ دسامبر تا اول ژانویه اعمال می‌شود.

ایتالیا؛ محدودیت‌ها سخت گیرانه‌تر می‌شود
در ایتالیا افراد مذهبی نمی‌توانند در مراسم دسته جمعی عشای ربانی نیمه شب کریسمس شرکت کنند. جشن‌ها باید به گونه‌ای برگزار شوند که خللی در قانون منع تردد شبانه وارد نشود. در حال حاضر ایتالیا قانون منع تردد شبانه را از ساعت ده شب تا پنج صبح اجرا می‌کند. حتی مقام‌های ایتالیایی در اقدامی سخت‌گیرانه تر این ساعت را در روز یک ژانویه ۲۰۲۱ تا هفت صبح افزایش داده‌اند. سفر بین مناطق مختلف ایتالیا از تاریخ ۲۰ دسامبر تا شش ژانویه ممنوع شده است.

اسپانیا؛ کاهش محدودیت‌ها برای برگزاری جشن کریسمس و سال نو
دولت و مقام‌های محلی در اسپانیا تعداد افراد مجاز برای دیدارهای خانوادگی را ۱۰ نفر تعیین کرده‌اند. این قانون برای ایام تعطیلات کریسمس اعمال می‌شود چراکه در حال حاضر این رقم تا شش نفر مجاز است.

بلژیک؛ تهدید به حضور نیروهای پلیس برای اجرای قوانین
نخست وزیر بلژیک نیز به شهروندان این کشور توصیه کرده است که با افراد خارج از هسته خانوادگی خود در ایام تعطیلات معاشرت نکنند. برای افراد تنها و مجرد او تعداد مجاز برای جمع شدن دو نفر اعلام کرد.

سوئیس؛ قرنطینه ۱۰ روزه قبل از شام کریسمس
اداره بهداشت عمومی در سوئیس نیز گفته است در حال کار روی فهرستی از توصیه‌ها برای مردم در تعطیلات کریسمس است. از جمله این توصیه‌ها می‌توان به قرنطینه ۱۰ روزه قبل از شام کریسمس و دورهمی‌های محدود به دو خانواده اشاره کرد.

ما همه‌ دوستان شما در دیجی‎‌طب، شب یلدای خوبی برایتان آرزومندیم.

Back to list

Leave a Reply