اخبار سلامت, کرونا

نتایج بررسی عوارض جانبی یکی از واکسن‌های کووید اطمینان‌بخش توصیف شده است

نتایج بررسی عوارض جانبی یکی از واکسن‌های کووید اطمینان‌بخش توصیف شده است

میشل رابرتس دبیر اخبار بهداشتی بی بی سی نیوز امروز گزارشی را از نتایج بررسی عوارض جانبی واکسن‌های استفاده شده در بریتانیا ارائه نمود که در ادامه می‌خوانید:

حدود یک سوم کسانی که در بریتانیا واکسن فایزر/بیو اِن تِک، (یکی از واکسن های کووید ۱۹)، را دریافت کرده‌اند نوعی عارضه جانبی را گزارش می‌کنند.

محققان بریتانیایی که این گزارش‌ها را جمع آوری کردند دریافتند که هیچ یک از این عوارض، جدی نبوده است، به طوری که یکی از این عوارض رایج، درد در محل تزریق واکسن بوده است.

کارشناسان می گویند که این یافته‌ها، که از حدود ۴۰ هزار نفر که بیشترشان پرسنل بخش بهداشت هستند، برای میلیون ها نفری که واکسن را دریافت خواهند کرد، اطمینان بخش است.

به گفته آنها برخی از این عوارض جانبی قابل انتظار است و چیز بدی نیست؛ عوارضی که نه ناشی از بیماری، بلکه واکنش بدن به واکسن است.

واکسن های کووید حاوی خود ویروس کرونا که باعث همه گیری در جهان شده نیستند و نمی‌توانند دریافت کننده را مریض کنند. واکسن ها در حقیقت، از یک نمونه بی‌خطر یا بخشی از ویروس برای تربیت بدن برای شناسایی و چگونگی مقابله با ویروس واقعی، در صورت لزوم، استفاده می‌کنند.

پژوهشگران از طریق یک برنامه نصب شده بر روی تلفن‌های هوشمند، از کسانی که تا اوایل ژانویه حداقل یک دوز واکسن «فایزر/بیو ان تک» زده‌اند این اطلاعات را جمع‌آوری نموده‌اند.

تیم “زوئی” در «کینگز کالج لندن» که این مطالعه را انجام داده است دریافت:

 – ۳۷ درصد بعد از تزریق دوز اول نوعی “عارضه جانبی” موضعی مثل درد یا ورم را در محل تزریق تجربه کردند. شمار آنها بعد از تزریق دوم به ۴۵ درصد رسید.

 – ۱۴ درصد، حداقل یک عارضه جانبی در تمام بدن – مانند تب، درد یا لرز – را ظرف هفت روز بعد از دریافت دوز اول تجربه کردند که شمار آنها بعد از تزریق دوم به ۲۲ درصد رسید.

 – این عوارض بعد از چند روز برطرف شدند.

کلیه کارآزمایی‌های پزشکی و تجربه‌ها در جهان واقعی، {تا این لحظه} نشان داده که این واکسن ایمن و موثر است.

پزشکان می گویند افرادی که سابقه بروز آلرژی جدی بعد از دریافت واکسن را دارند – نه آلرژی های معمولی – نباید واکسن فایزر یا واکسن مشابه مدرنا را بزنند چون شمار کوچکی از کسانی که آن را دریافت کرده اند به خاطر آلرژی شدید به مداوا نیاز پیدا کرده‌اند.

نظارت بر عوارض جانبی واکسن در سراسر جهان ادامه خواهد داشت و در بریتانیا مردم می توانند نگرانی‌های خود را به “برنامه کارت زرد” سازمان نظارت بر محصولات دارویی و بهداشتی گزارش کنند.

دکتر آنا گودمن، در بیمارستان “گای اند سن توماس” در لندن که سایر واکسن های کرونا از آکسفورد-استرازنکا و نوواوکس را آزمایش کرده است گفت که عوارض جانبی ممکن است ناخوشایند باشند، اما این واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن است.

با این حال مردم باید مقررات فاصله گیری اجتماعی را رعایت کنند چون مصونیت ناشی از واکسن، ممکن است ۱۰۰ درصد نباشد. به گفته او هنگام بروز عوارض خفیف واکسن مانند درد بازو می توان از استامینوفن استفاده کرد.

پروفسور تیم اسپکتر محقق اصلی که مطالعه در مورد عوارض جانبی واکسن در کینگز کالج را بررسی کرده نیز گفت: “به طور کلی این نتایج باید برای بیشتر مردم اطمینان بخش باشد.” او تاکید کرد هرکسی که تب یا سایر علائمی که می تواند شبیه کرونا باشد دارد باید تست بدهد، حتی اگر واکسینه شده باشد.

منبع خبر:
https://www.bbc.com/persian/science-55945006

Back to list

Leave a Reply