اخبار سلامت, کرونا

کرونا و نوروز۱۴۰۰

نگاهی کلی بر روند کرونا از عید سال گذشته و پیش بینی وضعیت پیش رو

نوشته: دکتر محمد حیدری ، دکتر نسرین سیفوری – دانشگاه کمبریج

 

علی رغم هشدارهای متعدد در رابطه با رعایت پروتکول های بهداشتی، در سال گذشته با شروع تعطیلات نوروز، ترافیک های سنگین و متعددی در جاده‌های شمال کشور گزارش شد. چنین موضوعی نشان دهنده بی توجهی اکثریت مردم به هشدارها و پروتکل‌ها بود و در نهایت باعث افزایش میزان ابتلا به خصوص در استان‌های شمال کشور (گیلان و مازندران) شد. در پایان تعطیلات نوروز پارسال، روند آلودگی به ویروس کرونا به طور چشمگیری افزایش یافت. میزان افراد مبتلا، بعد از پایان تعطیلات به صورت روزانه افزایش یافت و این افزایش نشان دهنده‌ی تأثیر این سفرهای غیرضروری بر میزان ابتلا و شیوع بیماری بوده است. چرا که تفاوت زیادی بین میزان ابتلا در قبل و بعد از تعطیلات وجود داشته است.

شکل ۱ : روند میزان آلودگی به ویروس از ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ تا ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۹

همانطور که در شکل۱ مشخص است، بیشترین میزان آلودگی به ویروس در نیمه دوم فروردین‌ماه رخ داد که دقیقاً دو هفته بعد از سفرهای نوروزی بوده است. این فاصله زمانی کاملاً با دوره نهفتگی این بیماری که بین ۳ تا ۱۴ روز است، مطابقت دارد. (البته واریانت‌های مختلف ویروس دوره های نهفتگی متفاوتی دارند در اینجا دوره نهفتگی اولین واریانت ویروس ذکر شده است). بعد از چنین رشد سریعی بلافاصله محدودیت ها بیشتر شد و رعایت فاصله اجتماعی به طور جدی‌تری دنبال شد. عامل دیگری که تا حدودی باعث کاهش جزئی میزان مبتلایان پس از یک افزایش شدید شد، جلوگیری از خروج (ورود) شهروندان از (به) شهرها بود.
بعد از اعمال این محدودیت‌ها، میزان ابتلا و مرگ و میر تا حدودی کاهش یافت. در هفته سوم تا چهارم فروردین نیز، شاهد کاهش شدید میزان ابتلا بودیم که تا حدودی به دلیل بازگشت شهروندان از سفرهای نوروزی بوده است. در انتهای فروردین ماه، برای جلوگیری از توقف فعالیت‌های اقتصادی، طرحی به نام فاصله گذاری هوشمند اعمال شد تا مشاغل کم خطر بتوانند به تداوم فعالیت خود بپردازند. چنین طرحی باعث افزایش مجدد آلودگی‌ها از اردیبهشت تاکنون شده است.

پیش بینی وضعیت روند کرونا در نوروز امسال

در صورتی که نوروز امسال، همانند سال گذشته سپری شود، انتظار می‌رود که وضع از سال قبل نیز وخیم تر شود! چرا که واریانت‌هایی (انواع جهش یافته) از ویروس کرونا مثل واریانت انگلیسی وجود دارد که سرعت گسترش و شیوع بیشتری دارند. بنابراین، محدودیت های کرونایی ویژه‌ای از جمله قرنطینه خانگی، بستن ورودی و خروجی شهرها و فاصله اجتماعی باید هرچه سریع تر اعمال شوند تا روند ابتلا، بیش از این افزایشی نشود.

عامل دیگری که می‌تواند وضعیت را بدتر کند، عدم واکسیناسیون اکثر افراد جامعه است. متأسفانه تاکنون هیچ خبری از محدودیت‌های کرونایی نبوده است و پیش بینی‌ها بر این است که روند ابتلا حتی با شیب بیشتری افزایش یابد.

مورد دیگر نیز این است که دوره نهفتگی واریانت جدید کاهش یافته است و احتمالاً برخلاف سال گذشته، شاهد افزایش میزان آلودگی در همان هفته اول عید خواهیم بود.

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7308620

برگردان، تهیه و تنظیم از تیم تحلیلی «دیجی‌طب»

Back to list

Leave a Reply