اخبار سلامت, کرونا

کرونا و ویتامین دی (D)

آیا مصرف ویتامین (D) به صورت مکمل غذایی می‌تواند ما را در برابر ویروس کرونا مقاوم نماید؟

این پرسشی است که در این مقاله سعی کرده‌ایم پاسخ روشنی برای آن بیابیم.

چند روزیست که در کشور انگلستان، مکمل‌های خوراکی ویتامین D زمستانی به صورت رایگان به آسیب‌پذیرترین افراد جامعه ارائه می‌شود و این خبر بارقه‌های امیدی از افزایش دانش ما در گسترش راهکارهای مقابله با ویروس کرونا پدید آورده است.

یک هیأت متخصص می‌گوید اگرچه ویتامین D برای سلامت عمومی بسیار مهم است، اما شواهد کافی وجود ندارد که مکمل‌های ویتامین D از افراد در برابر ویروس کرونا و بیماری  Covid-19 محافظت نماید.

این هیأت که از «انستیتوی ملی سلامت و تعالی مراقبت انگلیس» ، «اداره بهداشت عمومی انگلستان» و «کمیته مشاوره علمی بریتانیا در مورد تغذیه» تشکیل شده، گفته است که تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. اما هنوز هم به همه توصیه می‌شود که برای حفظ سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها، مکمل روزانه‌ای ویتامین D مصرف کنند.

مقامات بهداشتی، بررسی سریع شواهد مربوط به ارتباط بین ویتامین D و Covid-19 را انجام داده‌اند. تعدادی از این مطالعات نشان داد که این ویتامین می‌تواند در پاسخ ایمنی بدن به ویروس‌های تنفسی نقش داشته باشد. با این حال، آنها دریافتند هنوز “شواهد کافی” برای توصیه آن جهت پیشگیری یا درمان بیماری کوید۱۹ وجود ندارد. دکتر پل کریسپ، مدیر مرکز رهنمودهای NICE، می‌گوید: “ما به صورت دایمی بر روی شواهد منتشر شده، تحقیق و نظارت می‌کنیم و در صورت لزوم، توصیه‌‌های ارائه شده را بررسی و به روز می‌نماییم.”

پروفسور آدریان مارتینو، استاد بالینی عفونت تنفسی و ایمنی در دانشگاه کوئین مری لندن، گفته است: «این احتمال وجود دارد که مصرف ویتامین دی ممکن است خطر و یا شدت Covid-19 را کاهش دهد و من امیدوارم که آزمایش‌های بالینی که در حال انجام است، پاسخ سؤالات مطرح شده در این زمینه را به درستی روشن نماید.»

با این همه اما، بیشتر از همیشه، مصرف ویتامین D در زمستان امسال بسیار با اهمیت شده است، زیرا مدت زمانی طولانی است که مردم وقت خود را در درون خانه‌ها، برای قرنطینه و یا رعایت پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی و محافظت از ویروس کرونا صرف کرده‌اند. این بدان معناست که آنها ممکن است ویتامین D کافی را از نور خورشید – که منبع اصلی و طبیعی ویتامین دی (D) است – دریافت نکرده باشند.

پوست انسان هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ویتامین D تولید می‌کند. این ویتامین به سلامت استخوان ها ، دندان ها و ماهیچه ها کمک می کند و همچنین در افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن انسان نقش مهمی دارد.

البته مقادیری از ویتامین D را می‌توان از برخی غذاها مانند ماهی‌های روغنی ، غلات و سایر مکمل‌های خوراکی نیز دریافت نمود.

اما مسأله دیگری نیز وجود دارد. گروهی از افراد حتی در بهار و تابستان نیز در معرض کمبود ویتامین D هستند. از جمله کسانی که پوست تیره دارند (مانند افرادی با زمینه‌های نژادی آفریقایی، آفریقایی-کارائیبایی یا اهالی جنوب آسیا)، همچنین کسانی که در خانه‌های مراقبت و یا مراکز سالمندان هستند، کسانی که غالباً از خانه‌ها بیرون نمی‌روند و کسانی که در خارج از خانه بیشتر سطح پوست خود را می‌پوشانند و یا نوع خاصی از پوشش‌های مذهبی را رعایت می‌کنند (مانند خانم‌های مسلمان). به این گروه‌ از افراد توصیه می‌شود که حتماَ مکمل‌های خوراکی ویتامین D را در تمام طول سال مصرف کنند.

دکتر آلیسون تدستون، کارشناس ارشد تغذیه در بهداشت عمومی انگلیس می‌گوید: “ما توصیه می کنیم که همه – به ویژه افراد مسن، کسانی که از منزل خارج نمی شوند و کسانی که پوست تیره دارند، هر روز یک قرص مکمل ویتامین D حاوی 10 میکروگرم (400IU) از این ویتامین را مصرف کنند.”
وی ادامه می‌دهد: “امسال تأکید بر این توصیه از هر زمان دیگری بیشتر است زیرا افراد وقت بیشتری را در داخل منازل و یا مکان‌هایی دور از تابش مستقیم آفتاب سپری می‌کنند.”

مقامات بهداشتی جهانی می‌گویند که حتی در یک زمستان طبیعی نیز همه انسان‌ها باید روزانه 10 میکروگرم ویتامین D بین اکتبر تا مارس (از نیمه مهرماه تا فروردین) مصرف کنند. و این امر به ویژه به دلیل گسترش ویروس کرونا بسیار مهم است.

اقدامات جهانی برای مصرف مکمل‌های خوراکی ویتامین (D):

 

تحویل مکمل ویتامین دی رایگان به جمعیتی بالغ بر ۲.۷ میلیون نفر از افراد بسیارآسیب پذیر جامعه از ژانویه ۲۰۲۱ در بریتانیا آغاز شده است. اگرچه از مقامات بهداشتی خواسته شده است تحقیقات قبلی را انجام دهند اما دولت‌های اسکاتلند و ولز و آژانس بهداشت عمومی ایرلند شمالی نیز در حین اجرای محدودیت‌های قرنطینه‌ای، توصیه‌های مشابهی را در خصوص مصرف ویتامین ‌D ارائه داده‌اند.

اگرچه مکمل‌های خوراکی ویتامین D بسیار بی‌خطر هستند، اما مصرف روزانه بیش از مقدار توصیه شده می‌تواند در طولانی مدت برای سلامت انسان خطرناک باشد. همچنین مقدار (دوز) مورد نیاز این ویتامین برای افراد با سنین مختلف، جنسیت، قد و وزن و شرایط جسمی مختلف، متفاوت است.

لطفاَ برای مصرف مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها (همچنین ویتامین ‌D) و مقدار مناسب مصرف آنها حتماَ با کارشناس تغذیه و یا پزشک خود مشورت نمایید.

منبع : مقالات بخش تحقیقات سلامت بی بی سی :
– https://www.bbc.com/news/health-55333063 (17December2020)

– https://www.bbc.com/news/health-52371688 (17December2020)

– https://www.bbc.com/news/health-55333063 (28November2020)

– https://www.bbc.com/news/health-54526652 (13October2020)

تذکر مهم: لازم به ذکر است منابع ارائه شده و لینک‌های وب سایت‌های خارجی، به هیچ وجه به منزله تأیید همه‌ی محتوای درج شده در صفحات پیوند شده توسط دیجی‌طب نمی‌باشد و کلیه‌ی مقالات درج شده در وب سایت فروشگاهی دیجی طب به صورت مجزا و اختصاصی، تدوین ، نگارش و بررسی شده اند.

Back to list

Leave a Reply