آرایشی و زیبایی

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

اگر تا کنون برای چندین سال دارای یک عطر بوده اید، ممکن است متوجه شده باشید که کیفیت آن کاهش یافته یا با مرور زمان بوی آن از بین میرود.

اینها علائمی هستند که نشان میدهند عطر شما ممکن است به تاریخ انقضا نزدیک شود. آیا عطر منقضی می شود؟ آیا ادکلن بد می شود؟

قطعا همینطوره، اما روش های فراوانی وجود دارد که می توانید برای افزایش طول عمر عطر و ادکلن انجام دهید.

کیفیت، رایحه ای که در آن قرار دارد و روش نگهداری یک عطر می تواند تاثیر بسیاری بر ماندگاری عطر داشته باشد.

در این مقاله همه مواردی را که باید در مورد مدت ماندگاری عطر و ادکلن بدانید، روش تشخیص تاریخ مصرف عطر و راه های نگهداری صحیح آن را پوشش خواهیم داد.

آیا عطر منقضی می شود؟

جواب بله است. با این حال، میزان ماندگاری ادکلن به ترکیب شیمیایی آن بستگی دارد. تعداد زیادی از عطرها، به خصوص عطرهای معروف و معتبر از قبیل Chanel یا Marc Jacobs، تاریخ انقضای دقیق و سریعی ندارند.

بعضی از آنها در کمتر از یک سال منقضی می شوند و بعضی دیگر بیش از 10 سال باقی خواهند ماند. با این حال، سه تا پنج سال ماندگاری متوسط یک عطر است.

به گفته متخصصان، محصولاتی با نت های پایه سنگین تر، ماندگاری طولانی تری خواهند داشت. برخی از مردم این عطرها را با یک شراب خوب مقایسه می کنند –

با افزایش سن آنها بهتر می شوند. نمونه‌هایی از رایحه‌هایی با رایحه‌های پایه سنگین‌تر عبارتند از رایحه‌های شرقی، مانند عطرهای با نعناع هندی و عنبر.

زمانی که نت های پایه روشن تر در یک عطر اسفتاده شده اند، محصول اغلب فرارتر است. برای مثال، عطرهای مرکبات، سبز و گلی، اکثرا دوام زیادی ندارند.

اگر عطر شما منقضی شود، مصرف آن می تواند منجر به بوی نامطبوع، تحریکات پوستی یا – در موارد شدید – واکنش آلرژیک شود. اگر عطر شما بیش از چند سال قدمت دارد، بهتر است قبل از مصرف آن را تست کنید.

سه روش برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

اگر می‌پرسید «عطر چقدر دوام می‌آورد»، می‌توانید با بررسی رایحه، ظاهر و تاریخ‌های انقضا که ممکن است در آن گنجانده شده، متوجه شوید که عطر خاص شما منقضی شده است یا خیر.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بسیاری از افراد بر این باورند که اگر عطر هنوز بوی خوبی داشته باشد، تاریخ مصرف آن تمام نشده است (حتی اگر بوی متفاوتی داشته باشد).

برخی می گویند که نمی توانند تشخیص دهند که یک عطر بد شده است یا خیر. در این مقاله چند راه وجود دارد که می توانید بررسی کنید که آیا عطر شما تاریخ مصرف گذشته است یا خیر.

 

  • تست بوی عطر:

 بهترین روش برای تشخیص بد بودن عطر و ادکلن این است که رایحه آن را تست کنید. بعضی از ادکلن ها ممکن است دارای روغن های گیاهی باشند که با گذشت زمان از بین میروند.

از سمت دیگر، رایحه‌های بدون چربی (مثل اسانس‌ها) از ماندگارترین عطرها محسوب می‌شوند.

اگر عطر شما بوی سرکه می دهد یا متوجه تغییر قابل توجهی در غلظت رایحه اصلی شده اید، این احتمال وحود دارد که تاریخ استفاده از آن تمام شده باشد.

علاوه براین اگر عطر با رایحه ای که با آن شروع به مصرف کرده اید تفاوت قابل توجهی داشته باشد، احتمالا منقضی شده است.

 

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

 

  • آیا رنگ عطر شما تغییر کرده ؟

روشی دیگر برای تست عطر، بررسی رنگ آن است. عطر یا ادکلنی که رنگ آن تیره تر از آن قبل است که شما با آن شروع کردید می تواند به این معنی باشد که کیفیت خود را از دست داده است.

اگر با یک مایع طلایی شفاف شروع به مصرف کرده اید و در حال حاضر مایع مات بیشتری دارید، این می تواند نشانه ای از تاریخ مصرف گذشته باشد.

با مرور زمان، رایحه هایی با غلظت الکل زیاد ممکن است تبخیر شوند. عطر منقضی شده معمولا نسبت به آخرین باری که آن را چک کردید عطر کمتری در بطری دارد.

 

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

 

  • تاریخ انقضا روی بسته بندی عطر را بررسی کنید

اکثر اوقات محصول شما تاریخ انقضا روی بسته بندی خود دارد. این تاریخ می تواند به صورت کد batch یا شماره PAO (دوره پس از باز شدن) باشد.

این اعداد معمولاً در پایین عطر ثبت یا روی جعبه آن چاپ می شوند. معمولا اعداد دیگری از قبیل شماره کاتالوگ و بارکد وجود دارد که روی بسته بندی نیز ثبت می شوند.

لازم به ذکر است که بدانید به کدام شماره نگاه می کنید تا مشخص شود که آیا محصول شما تاریخ مصرف گذشته است یا خیر.

کد batch: کد batch یک کد شناسایی است که زمان و مکان تولید عطر را مشخص می کند.

شرکت های عطرسازی از این اعداد جهت اهداف کنترل کیفیت استفاده می کنند تا دسته بد عطر را شناسایی کرده و آن را از بازار حذف کنند. همه عطرهای اصلی و مارک دار باید کد batch خود را داشته باشند.

کد batch انواع مختلفی دارد اما اغلب از سه تا 12 عدد تشکیل شده است. ممکن است برخی حروف نیز در کد گنجانده شده باشند.

این کدها اغلب می‌توانند متفاوت از سایر اعداد روی بسته‌بندی به نظر برسند، به این دلیل که در حین توزیع بر روی بسته‌های چاپ شده قبلی اعمال می‌شوند. برخی از نمونه‌های کد batch عبارتند از:

Chanel: 5002 Christian Dior: 1N03 David Beckham: L1 0759086986

اطلاعاتی که به شما این امکان می دهد طراح عطر خود را انتخاب کنید و نمونه های خاصی از ظاهر کدهای batch آنها را ارائه می دهد.

سپس می توانید کد را وارد کنید و متوجه شوید که ادکلن شما دقیقا چند سال است.

شماره PAO: شما می توانید نماد کوچکی را که نشان دهنده یک شیشه باز با یک عدد در نزدیکی آن است روی بسته بندی عطر خود ببینید این عدد، تعداد ماه‌هایی است که بعد از باز شدن عطر، می‌توانید پیش از انقضا آن از عطر خود استفاده کنید.

به طور معمول، زمان توصیه شده برای مصرف 30 ماه بعد از باز شدن عطر است. این بدان معناست که در حدود دو سال و نیم باید شروع به آزمایش عطر خود کنید تا ببینید منقضی شده است یا خیر.

 

سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر سه راه ساده برای تشخیص تاریخ مصرف گذشته عطر

نحوه نگهداری عطر

بسیار حائز اهمیت است که عطر را به درستی نگهداری کنید، اگر می خواهید تا جایی که ممکن است ماندگاری داشته باشد، آن را به درستی ذخیره کنید.

نگهداری صحیح یک عطر به معنای دور نگه داشتن آن از نوسانات شدید دما است.

در حالی که نگهداری عطر در حمام می تواند برای برخی افراد وسوسه انگیز باشد، اما تغییرات دمایی گرم و سرد در واقع می تواند سبب شود که عطر شما سریعتر از بین برود.

رطوبت عاملی اسن که می تواند با مواد شیمیایی داخل عطر مشکل ایجاد کند، به همین خاطر شما باید عطرهای مورد علاقه خود را در آب و هوای خنک نگه دارید.

علاوه براین باید از نگه داشتن عطر خود در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا گرما ساختار شیمیایی عطر را از بین می برد و موجل از دست دادن قدرت آن می شود.

از آنجایی که گرما سبب از بین رفتن عطر می شود، ممکن است فکر کنید نگهداری آن در یخچال روش خوبی باشد.

با این حال، هنگامی که عطر را از یخچال خود خارج می کنید، نوسانات دما می تواند به همان اندازه آسیب زا باشد.

عطر در یک مکان خنک، خشک و تاریک مانند کشو یا کمد اتاق خواب پایدارترین عطر است.

بهتر است عطر را در ظرف اصلی خود نگه دارید به این خاطر که قرار گرفتن در معرض هوا نیز می تواند تعادل شیمیایی را بر هم بزند.

همچنین می‌تواند تبخیر الکل داخل را تسریع کند و باعث می‌شود عطر سریع‌تر منقضی شود.

تعیین اینکه آیا عطر شما منقضی شده است یا خیر، می تواند مشکل باشد. اگر عطر شما بیش از دو سال و نیم قدمت دارد، ممکن است بخواهید آن را از نظر علائم انقضا تست کنید.

با این حال، اگر عطر شما بوی خوبی دارد و رنگ و قوام آن مشابه زمانی است که آن را خریدید، استفاده از آن بی خطر باشد.

برخی از عطرهای باکیفیت اگر به درستی نگهداری شوند، حتی می توانند سال ها ماندگاری داشته باشند.

وقتی زمان خرید یک عطر جدید فرا می رسد، شما می توانید عطر و ادکلن را با قیمتی مناسب و با بالا ترین کیفیت از دیجی طب خریداری کنید

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید